SZCZEPIENIE P/COVID 19

 

Zapraszamy kolejne grupy wiekowe do rejestracji na szczepienie p/covid 19:

  • Od 22 03 2021 początek rejestracji roczników 1955 i 1956
  • Od 23 03 2021 start rejestracji roczników 1957 – 1961

Z przyjemnością informujemy że do 18 03 2021 podaliśmy łącznie 1538 dawek szczepionki, w tym 907 osób otrzymało 1 dawkę a 631 osób 2 dawkę. Wykorzystano wszystkie dostarczone dawki, a dodatkowo aby nie stracić terminów w związku z niezgłoszeniem się lub brakiem kwalifikacji pacjentów na szczepienie 2 dawką pozyskano dodatkowe 8 dawek.

Zachęcamy wszystkie osoby do skorzystania ze szczepienia. Jest ono w tej chwili najważniejszą formą profilaktyki, dającą ochronę przed zachorowaniem na najcięższe postaci covid 19, które często kończą się zgonem. Szczepienia populacyjne umożliwią także stopniowy powrót do długo oczekiwanej normalności.

Dowodem na skuteczność szczepienia p/covid 19 jest malejący odsetek osób najstarszych w grupie chorych wymagających hospitalizacji. Osoby zaszczepione posiadają kilkunastokrotnie wyższe wartości przeciwciał chroniących przed zachorowaniem w stosunku do osób, które przebyły covid 19.

W chwili obecnej dominują zachorowania wywołane przez wariant brytyjski wirusa SARS-Cov-2, charakteryzującego się łatwym rozprzestrzenianiem i olbrzymią zjadliwością, co przekłada się na bardzo duże obłożenie łóżek szpitalnych. Znaczna ilość osób hospitalizowanych wymaga podłączenia do respiratora.

Szczególnie apelujemy do osób młodych o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń z uwagi na niekorzystne dla nich aktualne statystyki, dotyczące osób hospitalizowanych, będących w ciężkim stanie. Poza tym z uwagi na mobilność jest to największa grupa przyczyniająca się do transmisji wirusa.