DOTYCZY SZCZEPIEŃ P/COVID 19

Zachęcamy do zapisywania się na szczepienie p/covid 19. Na dzień dzisiejszy szczepienie może przyjąć każda osoba która ukończyła 12 rok życia.

Prosimy o zachowanie rozsądku i nie lekceważenie znaczenia covid 19.

Szczepienia są jedynym, potwierdzonym licznymi badaniami skutecznym atrybutem walki z tą groźną chorobą. Korzyści ze stosowania szczepienia zdecydowanie przewyższają  ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych.

Pojawiające się kolejne mutacje cechują się coraz większą zaraźliwością, co oznacza że chora osoba w następstwie kilkunastosekundowego kontaktu może zakazić 6-8 osób.

Dominujący obecnie wirus delta może swobodnie szerzyć się z uwagi na niski stopień wyszczepienia polskiej populacji, który szacuje się na około 50-55%, a naszej lokalnej populacji na poziomie 25-30 %. Aby uzyskać odporność populacyjną w stosunku do wariantu delta należy zaszczepić około 90% populacji  a nie 70% jak dla wcześniejszych wariantów .

Nie odwlekajmy decyzji o szczepieniu na okres po wakacjach, kierując się obecnymi wskaźnikami dotyczącymi zachorowań i zgonów. Nie łudźmy się że słoneczna pogoda pokona koronawirusa.

Zgodnie z przewidywaniami epidemiologów należy spodziewać się kolejnej fali pandemii z końcem wakacji. Jej skala zależy od rozsądku i odpowiedzialności nas wszystkich, dlatego zadbajmy o zdrowie naszej populacji i zaszczepmy się w jak największej ilości, szanując zdanie osób odmawiających szczepienia z przyczyn merytorycznych.

Nie dopuśćmy do ponownych problemów w funkcjonowaniu placówek służby zdrowia, pamiętając że szczepienie chroni nas przez ciężkim  covid 19, wymagającym podłączenia do respiratora i co najważniejsze przed zgonem.