Apel dotyczący szczepienia p/ covid 19

 

Zwracamy się do mieszkańców Gminy Żabno z apelem o skorzystanie ze szczepienia p/covid 19, Jest to jedyna możliwość zabezpieczenia siebie i najbliższych przed ciężkim zachorowaniem na covid 19 oraz przed zgonem. Struktura zgonów z powodu covid pokazuje że ponad 99% to chorzy nieszczepieni.

Dotychczasowe badania potwierdzają skuteczność u bardzo wysokiego odsetka osób zaszczepionych. Jeżeli dochodzi do zachorowania to ma ono łagodny przebieg i nie prowadzi do ciężkich powikłań.

 

W dwóch falach zachorowań w 2020 roku zgony występowały głównie u seniorów, którzy nie byli poddani szczepieniu z uwagi na brak w tym czasie takiej możliwości. W trakcie ostatniej wiosennej fali dominowały zgony osób poniżej 60 roku życia, które czekały w kolejce na przewidziany dla nich termin szczepienia. Redukcja zachorowań i zgonów wśród seniorów, którzy korzystali ze szczepień stanowi dowód na ich skuteczność. Dotyczy to głównie pacjentów z wielochorobowością. To właśnie oni odnoszą najwięcej korzyści ze szczepienia. Teraz sytuacja jest komfortowa bo szczepionki czekają na chętnych.

Nie czekajmy bezczynnie na kolejną falę pandemii, zabezpieczmy się przed nią, wykażmy zrozumienie oraz dobrą wolę i przyczyńmy się do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszej gminy.

Wysoki odsetek wyszczepienia daje populacji odporność zbiorową i pozwala uniknąć dokuczliwych restrykcji. Osoby zaszczepione zapewne nie zostaną nimi objęte, będą mogły w miarę normalnie funkcjonować.

Mniej zachorowań infekcyjnych poprawia dostęp do diagnostyki i leczenia pacjentów z innymi chorobami, w tym onkologicznymi i wymagającymi planowych operacji. Szczepienia przyczynią się zatem do lepszej kondycji wszystkich obszarów ochrony zdrowia.

Obawy przed szczepieniem ma zapewne spora część populacji, ale tak naprawdę odsetek osób z objawami niepożądanymi jest niewielki. Korzyści ze szczepienia są olbrzymie bo chronią nasze życie.

Liczymy na zdecydowanie większe zainteresowanie i pozytywną decyzję u osób poniżej 40 roku życia, gdyż jest to grupa z niskim odsetkiem zaszczepionych.

Z poważaniem
Kierownictwo i personel SG ZOZ Żabno